Co zobaczyć w Lizbonie?

co zobaczyć w Lizbonie?

Lizbona to stolica Portugalii, położona nad rzeką Tag (zresztą tutaj ma swe ujście) oraz oceanem. Wokół niej powstała potężna aglomeracja. Miasto, jak i sama Portugalia, przyciąga rocznie wielu turystów. To zrozumiałe, przecież jest w nim wiele pięknych i wartych zobaczenia miejsc. Pisząc o wszystkich lub większości z nich, trzeba by stworzyć opasłą księgę. Dlatego skupimy się na najbardziej znanych obiektach, które nie tyle warto ujrzeć ile wręcz trzeba!

Co zwiedzić w Lizbonie?

Warto wybrać się do Lizbony na dłużej niż tylko weekend. Trzy dni to już by było nieźle, ale czemu nie zostać tu – jeżeli jest taka możliwość – cały tydzień? Wówczas można by spokojnie zwiedzać kolejne dzielnice stolicy Portugalii, a potem zobaczyć nieco dalsze okolice. W każdym razie póki co pozostańmy w samym mieście…

Klasztor Hieronimitów

Wyruszmy najpierw na przedmieścia. Przejdźmy do dzielnicy Belém. Znajdziemy w niej aż dwa obiekty wpisane na Listę dziedzictwa UNESCO. Znajdują sie w swym sąsiedztwie. Zatem odwiedzając ten rejon, upieczemy na jednym ogniu dwie pieczenie, jeżeli w przypadku oglądania pięknej architektury można w ogóle użyć podobnego porównania. Pierwszą budowlą jest klasztor Hieronimitów. Tutaj do 1934 roku modlili się i wypełniali inne obowiązki członkowie zakonu św. Hieronima. Klasztor powstał na początku XVI wieku. Niedługo po tym, jak Da Gama wrócił z owocnych zamorskich wypraw. Rzecz utrzymana jest w stylu manuelińskim (bujnie rozwijał się za panowania Manuela I Szczęśliwego – stąd ta nazwa, nadana mu zresztą po wielu latach). Styl obfituje w zdobienia nawiązujące do morza, nie brakuje więc elementów roślinnych czy zwierzęcych.

Torre de Belém

Podziwiając klasztor, nie sposób choćby kątem oka nie ujrzeć wspaniałej twierdzy. Pochodzi mniej więcej z tego samego okresu co założenie klasztorne – zatem świetnie się komponują. Zamek budzi podziw zarówno swoją potęgą jak i pięknem. Co interesujące, związany jest z nim pewien polski wątek. Otóż w 1833 więziony tu był Józef Bem.

Coś dla przyrodników

W aglomeracji mieści się wiele terenów cennych pod względem przyrodniczym. Każdego roku w okolice Lizbony ściągają ptasiarze z całego kraju, niektórzy przybywają na własną rękę, inni prowadzeni są przez przewodników. Można tu bowiem ujrzeć wiele ptaków, między innymi niezwykłe flamingi.

Woda w Lizbonie

Woda w każdym dużym mieście spełnia ważne funkcje, nie inaczej jest w Lizbonie leżącej na najdłuższej rzecze Półwyspu Iberyjskiego. Jej oraz dopływom oraz oceanowi poświęcone jest Muzeum Wody, placówka unikatowa pod wieloma względami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *