Góra Chrobrego

góra chrobrego w głuchołązach

Głuchołazy to jedno z ciekawszych nie tylko na Opolszczyźnie, ale na całym Śląsku miejsc. Rokrocznie pojawia się w nim wielu turystów, którzy korzystają z rozmaitych obiektów. Słynny jest Park Zdrojowy, w którym stosuje się hydroterapię. Niejeden kuracjusz decyduje się, aby wybrać się w nieco wyższe tereny i zdobyć Górę Chrobrego nazwaną tak na cześć pierwszego polskiego króla.

Góra Chrobrego – Głuchołazy

Masyw ten inaczej nazywany jest Górą Parkową, co jest całkiem zrozumiałe, jako że znajduje się nieopodal Parku Zdrojowego, który tak obficie korzysta z bliskości rzeki Białej Głuchołaskiej. Natomiast góra wieńczenie swe znajduje w trzech szczytach, są to kolejno: Przednia Kopa, Średnia Kopa i Tylna Kopa. Najwyżej ku niebu pnie się ten drugi i osiąga 543 metry. Poz nimi znajdujemy wiele innych atrakcji. Tereny te ze ze względu na zalesienie znajdują się w półmroku, co nadaje im niepowtarzalnego klimatu. Na trasie odnajdujemy na przykład jaskinię, która wyróżnia się specyficznym klimatem. Z tego też względu ich wnętrze jako zimowisko obrazy sobie gatunki nietoperzy, które wymagają specyficznych warunków umożliwiających im przeżycie.  Na samym szczycie jest schronisko, niestety nie skorzystamy z jego gościnności, gdyż jest nieczynne i właściwie zrujnowane. Co dla miłośników ruin – a znamy wielu takich – jest to nie lada gratka, cóż, rzeczywiście coś w nich jest, są przecież dobrym pretekstem do snucia refleksji na temat przemijalności (sic transit gloria mundi).

Niewiele lepiej prezentuje się wieża widokowa. Choć jest w jednym kawałku, to nie wejdziemy na nią, gdyż od dawna nie przyjmuje wędrowców. Zatem nie nacieszymy się widokami. Z kolei na Wiszących Skałach osiadła ponad sto lat temu kapliczka wzniesiona ku czci świętej Anny, cieszącej się dużą estymą wśród mieszkańców Śląska; utrzymana została w popularnym wówczas stylu neogotyckim.

Zmierzając na Przednią Kopę będziemy mieli okazję przystanąć przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej, którą współtworzą kamienne kapliczki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *